Bebisar hörselskadade av hög musik?
Mina två barn var bara en vecka när vi var på ett bröllop där musiken var väldigt hör. Kan deras hörsel ha skadats? Läs barnläkarens svar.
Mina två barn var bara en vecka när vi var på ett bröllop där musiken var väldigt hör. Kan deras hörsel ha skadats? Läs barnläkarens svar.
Om jag dricker alkohol, hur lång tid tar det innan detta visar sig i min bröstmjölk? Är det olämpligt att amma min fyra månader gamla flicka om jag tagit ett glas vin?
Finns det ökad risk för att en bebis på 11 veckor drabbas av andningsuppehåll om det somnar i sin bärsele? Läs barnläkarens svar och goda råd.
Är ett så kallat babynest bättre än kudde och täcke för ett spädbarn? Barnmorskan svarar och ger råd.
Det känns som att bröstmjölken inte räcker till, vad ska jag göra? Barnmorskan ger råd som kan öka mjölkproduktionen.
Jag och min man fick vår lille son i december förra året. Jag hade tänkt tatuera mej i september månad i år. Om jag ammar då (vilket jag tror) så undrar jag ifall det är farligt för barnet att tatuera mej då jag ammar? Och i så fall vill jag veta vad det är som är farligt.
Mitt nyfödda barn har hår nästan ner till ögonen, kommer det att växa bort? Barnläkaren svarar om bebisars hår - lanugohår och "vanligt".
Har bebisen kladd i ögonen, hicka, gulsot? Och när kan barnet börja använda babysitter, bärsele, napp..? Barnläkaren svarar på vanliga frågor.
Bebisar som vänder på dygnet, som har svårt att sova längre än ett par timmar i taget, eller som har svårt att somna - vad gör man som förälder?
Bebisen har hosta och magbesvär efter infektion med RS-virus trots penicillinbehandlingen - hur länge håller det i sig? Barnläkaren svarar och ger råd.
Bör ett barn på 8 månader mässlingvaccineras inför utlandsresan eller inte? Barnläkaren reder ut vad som gäller.
Vår sexmånaders bebis har problem med nästäppa sedan flera månader. Är det skadligt att ge koksalt som näsdroppar under lång tid? Barnläkaren svarar.
Kan jag räkna med att min bebis är immun mot vattkoppor när två syskon varit sjuka? Kan man testa detta? Barnläkaren svarar.
Våra fyramånaders bebis drar snuttefilten över huvudet - ökar det risken för plötslig spädbarnsdöd? Erfarne barnläkaren svarar och ger råd.
Mitt barnbarn fick RS-viruset vid 2 månaders ålder. Är hon nu mer mottaglig för infektioner än andra barn? Ska hon vaccineras mot influensan?
Min sexmånaders pojke har börjat äta lite mat och gröt. Men magen verkar inte riktigt okej, är den inte redo för fast föda? Barnläkaren svarar.
Är det farligt om ett spädbarn inte gillar att sova på rygg, så som rekommenderas? Barnmorskan svarar.
Vi har börjat ge vår 4 veckor gamla pojke bröstmjölksersättning, men han har fått magbesvär. Läs fakta och goda råd från barnläkaren.
Nej, svarar barnmorskan, det är inte att rekommendera att en bebis på bara 1 månad ska sitta själv med stöd.
Kan man ge ett spädbarn med förstoppning lite messmör i ersättningen? Inte lämpligt, svarar barnläkaren.
Vi har blivit bjudna på stort kalas med många gäster och dagisbarn, är det olämpligt att ta med bebis på 1 månad? Barnläkaren ger råd.