Vår dotter har vanan att ta en fluortablett (barnstyrka, 0,25 mg) varje morgon och kväll, vi tycker det är bra men så var det någon som sa att det blir för mycket flour och att det inte är nyttigt. Hon borstar även med lite flourtandkräm morgon och kväll.
Är så pass mycket fluor farligt på något sätt, vad säger du som är expert?
Min åsikt är att all medicinering ska vara motiverad. Fluor kan användas för att stärka emaljen om patienten har lätt för att få karies. Om inte ökad risk för karies föreligger ska man inte ta fluor. Tandläkaren kan bedöma om det är ökad risk för karies.
Fluoren kan i höga doser påverka tänder som håller på att bildas i käkbenet.
Har en dotter som snart är 4 år. Som förskollärarna säger är hon beroende av kompisarnas val. Vid t ex fruktstunden på dagis då hon får frågan vilken frukt hon vill ha, frågar hon alltid sin kompis vilken frukt kompisen ska ha och väljer sedan samma frukt.
Jag har en fundering kring diagnoser och vårt nu fjortonåriga barn. På två- och fyraårskontrollen verkar allt normalt, barnet presterar att rita huvudfoting och rita kors.
För ett par år sedan började vår sexåring kissa och bajsa på sig. Hon blev också retlig och fick alltmer problem med kompisar. Vad kan vi göra?